Formou "Slovného hodnotenia" boli hodnotení naši prváci počas celého 1. polroka. Vďaka nemu spoznávali svoje prednosti i slabé stránky. Učilo ich prijať a stotožniť sa s komentom, ktorý hodnotil ich výkon. Boli konkrétne informovaní o svojich úspechoch, či neúspechoch a tak mohol každý z nich pracovať na zlepšení svojho osobného výkonu. Po zvážení všetkých predností a efektívnosti, sme v druhom polroku od slovného hodnotenia úplne neupustili, pretože ním "obohacujeme" známky.
V poradí 3. púť prváčikov viedla rôznymi formami myslenia (analýzou, syntézou, kritickým myslením), formami učenia (tematické učenie, rovesnícke učenie), hodnotenia (sebahodnotenie, rovesnícke hodnotenie), ale i formami práce (samostatná práca, práca vo dvojiciach, spolupráca v skupinách).
Dlhodobý triedny projekt, ktorému sa venujeme počas celého školského roka sa volá NAŠA TRIEDA ČÍTA. Od oboznamovania s knihami v triednej knižnici sme postupne prešli k samostatnému čítaniu. Knihu podľa vlastného výberu čítajú počas vyučovania, keď si už splnili spoločné zadania, počas prestávok. Keď majú chuť. Doma si vymenili role čitateľa so svojimi rodičmi a súrodencami a teraz čítajú oni im. Založili sme si Čitateľský denník, do ktorého zapisujú (až po zreprodukovaní vlastného názoru o knihe svojim spolužiakom) názov prečítanej knihy a vyjadrujú emotikonom svoj pocit. Rešpektujeme právo voľby vo výbere. Na VYV si samostatne zhotovili vlastné Záložky- pomocníčky.
SPOLUPRÁCA - počas nejednej aktivity sme zistili, že spolu nám je veselšie a dokážeme omnoho viac. Napr. spoločne sme si zhotovili pomôcku, ktorou lepšie chápeme pojmy jednotky a desiatky, spoločné sme postavili prekrásneho- dokonalého snehuliaka, spoločne sa hráme s balónom, či s obyčajnou kockou počas prestávky.
MYSLENIE- každé ráno p. učiteľka číta deťom úryvok z knihy, rozprávku, alebo príbeh. Vnímajú deti obsah, zamýšľajú sa nad ním, alebo len relaxujú? Na túto otázku deti odpovedali formou ilustrácie, kde mali v obláčikoch kresbou vystihnúť dejovú líniu. Vnímajú a zamýšľajú sa. Dokážu zhodnotiť, čo je pravda a čo nepravda? Učia sa. Pomáhajú im pri tom kartičky.
SAMOSTATNOSŤ - vďaka osvojeniu všetkých písmen, zvládnutej techniky čítania a čítania s porozumením, deti dokážu samostatne vypracovávať úlohy bez predčítania zadania učiteľom. VEĽKÝ SKOK! Dokážu samostane odprezentovať naučený text. (Hviezdoslavov Kubín). Dokážu trénovať seba samého v rýchlosti počítania formou hry, hľadať odpovede (a nevzdávať sa ) na komplikované otázky. Či zabojovať o putovný ORIGINÁL olympijský odznak zdatnosti. A ešte mnoho iného......
Pracujeme na dodržiavaní správnych hygienických návykov, hodnotíme seba, svojich spolužiakov. Dodržiavame pri tom stanovené kritéria. Napríklad na VYV - štuplíkujeme. Prváci už všetkým uvedeným pojmom rozumejú a používajú ich.
V poslednej 4. púti prváci opäť veľa spoznajú, či zažijú. Ale to až nabudúce......
(tr. uč. Viera Habrmanová)