Kurikulárna reforma
Prečo sme sa ako škola prihlásili do pilotného systému a čo nás motivovalo?
- Všetci cítime potrebu zmeny vo vyučovaní, a keďže môžeme aj my priamo prispieť k jej realizácii a forme, radi sme sa zapojili do výzvy. Cítili sme potrebu pomôcť ľuďom, ktorí pre túto zmenu obetovali nemalé úsilie, ako aj vnútorná potreba byť súčasťou veľkého procesu, ako neplnoorganizovaná škola cítime často diskrimináciu podmienok, ktoré sú poskytnuté skôr väčším školám. Preto prirodzene reagujeme na výzvu a veríme, že dokážeme pomôcť pri formovaní nového kurikula, pomôcť pri implementovaní a overovaní nového obsahu vzdelávania a nie len kritizovať, čo všetko je zlé. Skrátka hľadať spôsoby ako sa pomôcť dá našim deťom, namiesto ako hľadať dôvody, prečo sa zmena uskutočniť nedá. Veď práve preto je veľmi dobré vyskúšať nové kurikulum na vlastnej koži, aby sme vedeli porovnať zmeny s predchádzajúcim vyučovaním.
- Aplikovať zmeny v praxi nie je jednoduché, a preto nás teší avizovaná podpora zo strany NIVaM i RCPU, ale aj výmena skúseností medzi školami, ktoré sa rozhodli spolu s nami vstúpiť do postupného zavádzania ŠVP od nasledujúceho školského roka.
- Chceme byť tvorivou súčasťou meniaceho sa procesu a nemať len sprostredkované, občas zavádzajúce, nekompletné informácie, ale používať informácie priamo z pravej ruky.
- Zloženie pedagogického zboru a jeho postoj k novým trendom vyučovania nám pomohli k rozhodnutiu zapojiť našu školu do pilotného programu a to bola prvotná motivácia, podpora kolektívu, pretože ak neprebehne správna motivácia učiteľov a nepochopia potrebu zmeny, tak tú zmenu nedokážeme posunúť a pretaviť do vzdelávania žiakom, rodičom a širokej verejnosti. Naši učitelia sa neustále vzdelávajú a rozvíjajú svoje kompetencie vo všetkých oblastiach a následne svoje poznatky využívajú pri zavádzaní nových foriem a metód vyučovania.
- Naša škola je škola rodinného typu s menším počtom žiakov a predpokladáme, že je to ideálna možnosť prispôsobiť vzdelávanie reálnym potrebám a možnostiam školy vo vzťahu ku konkrétnym žiakom.
- Viac prežívať ako memorovať, deti zabudli žasnúť, nadchýnať sa z maličkostí, nasýtené sú materializmom, viesť ich k základným ľudským hodnotám, empatii, pokore, samozrejme, aj keď memorovanie a cibrenie pamäte je tiež veľmi dôležité.
- Využívať tematické vyučovanie, počas vyučovacieho procesu prejsť všetkými oblasťami s danou témou týkajúcou sa daného dňa.
- Žiakom poskytnúť vzdelávanie, vedomosti, ktoré vedia pretaviť do zručností v reálnom živote a v praxi ich vedia reálne používať, hľadať súvislosti s bežným životom. Niekedy sa učitelia cítime ako posli zlých správ. Deti žijú v nejakej ochrannej zavádzajúcej škrupine, ktorá slúži širokej verejnosti ako ochrana pred pravdivými faktami, učiť deti realitu a pravdu na úrovni primeraným ich veku.
- Odstrániť mýty, že žiaci dnešnej doby sú digitálne zruční a vedia digitálnymi zručnosťami disponovať, mobily, tablety majú v rukách od ranného detstva, ale v prípade potreby zavolať starým rodičom, vytočiť pohotovostnú službu, napísať SMS v prípade ohrozenia života, pracovať s textom, učiť sa z rôznych digitálnych aplikácií, neovládajú a nedisponujú týmito zručnosťami, skrátka učiť digitálne technológie využívať a nie zneužívať.
- Naučiť žiakov v záplave informácií všetky triediť, vyhodnocovať, ktoré sú pravdivé a plné hodnôt, aj keď je to veľmi náročná úloha, kriticky vyhodnotiť otázky súčasnej doby potrebné pre kvalitný život naozajstných hodnôt.
- Nebojíme sa robiť chyby a nie sú nám cudzie zmeny, ak tieto zmeny prispejú k lepšiemu fungovaniu školstva. Zmeny sú všeobecne ťažko prijímané, sú sprevádzané strachom z neznámeho, obavami z toho, koľko času a energie do toho budeme musieť investovať, a pritom nevieme, či efekt a výsledky budú uspokojujúce. Zároveň nás zmeny vyťahujú z našej komfortnej zóny, čo nemusí byť každému príjemné, ale veľmi prospešné. Ak prekročíme hranicu našej komfortnej zóny, tak sa dokážeme posunúť v kvalite ďalej.
Čo od nového kurikula očakávame?
- Presun ťažiska z odovzdávania vedomostí na rozvoj zmysluplných spôsobilostí a kompetencií žiakov, osvojiť si zručnosti potrebné pre život a perspektívne pracovné uplatnenie a celoživotné učenie sa.
- Pre dnešnú generáciu detí osvojenie schopností učiť sa, nadobudnúť a nestratiť vnútornú motiváciu pre vzdelávanie.
- Kvalitnú vzájomnú spoluprácu všetkých zúčastnených vo výchovnovzdelávacom procese, ktorej výsledkom bude skvalitnenie školstva. A to nastane, ak vznikne prienik vyškolených a správne motivovaných učiteľov, kvalitných učebníc s metodickými príručkami, podporujúcich a chápavých učiteľov, spolupracujúcich rodičov, podpora štátu, ministerstva.
Chceme, aby sa naša škola stala pre žiakov sprevádzajúcim priateľom na ceste poznávania.