• Materská škola

• História MŠ

• História materskej školy sa začína v období Rakúsko – Uhorského štátu. Z  ústneho podania vieme, že tvz. Úvoda  / materská škola / v našej obci existovala už na začiatku 20. storočia. Bola umiestnená v budove základnej školy / už zbúraná /. Učiteľka bola Maďarka. Rodičia však nemali veľký záujem o túto školu, pretože neradi posielali deti do školy, v ktorej sa rozprávalo po maďarsky a tiež aj z toho dôvodu, že dedinské deti využívali voľný čas svojsky – v rodine. Predpokladá sa, že po niekoľkoročnej existencii škola z dôvodu nezáujmu zanikla.

Nová kapitola histórie predškolskej výchovy sa začala v roku 1947, kedy bola otvorená Školská /štátna/ detská opatrovňa. Na jej zriadení mali podiel vtedajší riaditelia štátnej ľudovej školy Milan Lavrinec a Anton Bundzel. Prevádzka začala 7. januára 1947. Prvou učiteľkou bola Anna Motúzová. Otvorená bola jedna trieda s počtom detí 20. Školu spravoval súčasne riaditeľ základnej školy Anton Bundzel. Deti sa zhromaždili v učiteľských bytoch ľudovej školy, ktoré učitelia uvoľnili na určitý čas pre Štátnu detskú opatrovňu, keďže iných vhodných miestností v obci nebolo.

Zachovala sa aj písomnosť O zriadení žňového útulku v rámci Nitrianskeho Falťanovho programu.

Od 2. januára 2007 je materská škola súčasťou právneho subjektu Základná škola s materskou školou Fraňa Madvu Nitrianske Sučany, ktorého zriaďovateľom je Obec Nitrianske Sučany.

• Profil MŠ

•         Sme školou reagujúcou na potreby detí, rodičov i spoločnosti. Vytvárame podmienky na zmysluplnú činnosť, hru a aktívne získavanie poznatkov a skúseností pre každé dieťa.

Výchovno-vzdelávacia činnosť sa v materskej škole uskutočňuje v slovenskom jazyku podľa školského vzdelávacieho programu „Hrou dokážeme veľa“, v ktorom sme sa primárne zamerali na zdravý životný štýl, aktívny vzťah k životnému prostrediu a otvorenú spoluprácu s rodinou a verejnosťou. Zameranie školy úzko súvisí s okolitým prírodným prostredím. Kvalitná spolupráca so základnou školou obohacuje výchovu a vzdelávanie o regionálne prvky. Spoločne sa zapájame do prípravy osláv sviatkov a spoločenských udalostí v obci vrátane udržiavania ľudových tradícií.

Materská škola je dvojtriedna. Poskytuje celodennú i poldennú starostlivosť deťom vo veku  od 3 do 6 rokov. Výchovno-vzdelávaciu činnosť zabezpečujú 4 plne kvalifikované učiteľky, ktoré spĺňajú podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti v súlade s platnou legislatívou.