Spomienka na adventné dni v škole
Posledný mesiac kalendárneho roka naše dni v škole sprevádzal adventný čas. Čas prípravy na Vianoce, čas stíšenia, čas dobrých skutkov, čas malých darčekov, prejavov lásky a porozumenia, čas spoločných chvíľ.
Na chodbe nás každé ráno čakal balíček s prekvapením, ktorý sme si spoločne ráno otvorili a zistili, čo sa v ňom ukrýva – malý darček alebo adventná spoločná aktivitka alebo tradícia v adventnom období.
Prekvapenia v adventnom kalendári:
Sladká odmena, deň bez domácich úloh
Rozprávka o Ondrejovi, história adventu
Sv. Barborka – príbeh, urob dobrý skutok
Vyrob vianočnú ozdobu, ozdob stromček
Mikulášske prekvapenie, mikulášske úlohy
Spolu sa pomodlite na svätej omši, bábkové divadlo
Predĺžená prestávka
Zimná aktivita o lese
Napíš/nakresli svoj list Ježiškovi
Tradície Lucie v triedach, rozprávka ( aj návšteva Lucií z MŠ :) )
Anjelik vďaky- napíš komu a za čo ďakuješ
Vianočný pozdrav pre seniorov
Predĺžená prestávka
Vianočné predstavenie súboru Malý Vtáčnik
Triedne vianočné posedenie
V posledný školský deň pred prázdninami si triedy urobili predvianočné posedenia, kde si deti pripomenuli vianočné zvyky Štedrého večera, odbarovali sa vzájomne malými darčekmi a boli aj koledovať po škole. Potešil ich aj darček od rodičov - krásne šálky s vianočným motívom. Najviac ich však potešili vianočné prázdniny, ktoré im budú robiť radosť do 8.1.2025.
( M. Krajčíková)
93
Vianočný pozdrav z našej materskej školy
Milí rodičia, starí rodičia a priatelia našej materskej školy,
s príchodom adventného času sa naša škôlka zmenila na rozprávkové miesto plné svetielok,vôní a radosti. Spoločne sme s deťmi prežili dni plné tvorivosti, príprav a očakávania.
Tento rok sme si užili:
- Pečenie a zdobenie vianočných medovníkov a vianočného pečiva,
- vyrábanie nádherných ozdôb na náš škôlkársky vianočný stromček,
- učenie sa krásnych básničiek a piesní, niektoré sme s radosťou predviedli na našom vianočnom vystúpení,
- spoločné pripomenutie si krásneho zvyku svätej Lucie, kedy deti v bielych rúchach rozžiarili celú školu a symbolicky vyhnali tmu a zlo,
- besedu s lesníkom o starostlivosti o zvieratká v zime, kde sme sa dozvedeli, aké dôležité je pomáhať prírode počas chladných dní,
- rozprávkové chvíle pri čítaní vianočných príbehov.
Ďakujeme všetkým rodičom za ich podporu, spoluprácu a vrelé úsmevy, ktoré sú pre nás darom počas celého roka.
Prajeme vám krásne a pokojné Vianoce, naplnené radosťou, láskou a rodinným teplom.
Tešíme sa na vás v novom roku, ktorý nám určite prinesie veľa ďalších nezabudnuteľných zážitkov.Veselé Vianoce a šťastný nový rok 2025!
6
Školský vianočný kultúrny program
K Vianociam patrí šírenie lásky, nádeje, radosti a dobra. Myslíme na to už v predstihu a s deťmi v materskej aj základnej škole prepojili vyučovanie s prípravou vianočného vystúpenia pre rodiny a občanov našej obce.
Po týždňoch rozhovorov, príprav a nácvikov deti v 1. adventnú nedeľu s láskou i trémou vystúpili na javisko kultúrneho domu. V pozadí umelecký náznak maštaľky, nad ňou anjeli, hviezdy a v hľadisku plno ľudí dobrej vôle, ktorí sa s nami prišli potešiť a duchovne „napojiť“ na adventný čas.
Malé Lienky zo škôlky nám najskôr „napiekli“ vianočné dobroty a „uvarili“ šťastné a veselé Vianoce. A keďže ide o rozprávkový čas, Včielky z MŠ nás zaviedli do rozprávky o Snehulienke a 7 trpaslíkoch.
Potom sme navštívili príbytok starej mamy, ktorej „vnúčatá“ zavinšovali veľa tradičných vinšov a ona im porozprávala o svojich dávnych časoch v škole...o škole s pieckou, s kopou šibalských žiakov, o starom učiteľovi a školníčke...o ich prežívaní adventných zvykov, o spievaní kolied i hrách na Betlehem. Celým podvečerom deti sprevádzala živá hudba.
Všetko končilo radosťou a očakávaním narodenia Spasiteľa. Na záver predviedli prváci „anjelsky tanec“ a po spoločnom vinši všetkých detí sme si zanôtili vianočnú Tichú noc.
(M. Krajčíková)
25A pár videoukážok z programu.
( Po spracovaní celého záznamu programu vás o možnosti jeho zhliadnutia budeme informovať cez Edupage.)
Učíme sa "KULTÚRNE ŽIŤ"
Kultúra a umenie sú dôležitou súčasťou nášho života. Je to prirodzené, pretože sa s nimi spája krása. A krása, jej vnímanie a prežívanie významne determinujú naše životy a konanie. "Určujú, vopred rozhodujú ako budeme konať." A práve u detí je dôležité podchytiť vzťah ku kultúre a umeniu.
Náš školský adventný kalendár nám v 9. adventný deň ponúkol hneď 2 kultúrne výzvy. Najprv absolvovať a prežiť svätú omšu, ktorá sa niesla v duchu Nepoškvrnenej Pany Márie. V kultúrnej svätyni deti nasávali krásu slova a piesne, učili sa aktívne počúvať, rešpektovať vnútorné ticho, kultivovane stáť pred obecenstvom, odvážne čítať hlboké texty pre zážitok a porozumeniem ostatných. Deti sa stali spolutvorcami vlastného kultúrneho zážitku.
Po veľkej prestávke zavítala kultúra k nám, do školy, a to v podobe divadla BABADLA. Predstavitelia bábko - hereckého divadla zahrali vtipnú a poučnú Zimnú, lesnú rozprávku. Deti sa stretli s hercami, ktorí dokázali hrať, spievať a zároveň prepožičať niekoľkým postavám svoj hlas, aby vyrozprávali príbeh o priateľstve, slušnosti a spolunažívaní zvieratiek v predvianočnom období. Kultúrny zážitok žiaci ohodnotili veľkým potleskom. Herci zas s uznaním vyzdvihli ukážkové kultúrne správanie malých divákov.
6Na záver sa prváci a druháci pokúšalii svoje pocity z kultúrnych podujatí pretaviť na papier. Kreslili väčšinou vyzdobené vianočné stromčeky, zimnú krajinu, veľa svetielok. Z výkresov sa na všetkých usmievala radosť, spokojnosť, nefalšovaný vnútorný pokoj. Krása, ktorá nás definuje a ovplyvňuje naše životy.
Niekto by možno aj zapochyboval, či sme sa dnes vôbec "učili".... zodpovedne, s plnou vážnosťou, môžme prehlásiť, že sme plnili výchovno- vzdelávací obsah z oblastí Jazyk a kultúra, Človek a spoločnosť, Výchova a umenie (VYV, NBV, RGV) a pracovali na vytváraní nejednej z mnohých životných zručností.
Mgr. Viera Habrmanová
Naši "PILOTI" pristáli v HNK v Prievidzi
Len nedávno sa všetci druháci rozčítali, aby objavili tajomstvá, ktoré sa ukrývajú v knihách. Za sebou už majú všetci poctivo prečítanú knihu DANKU A JANKU a množstvo rozprávkových príbehov, ktoré pochádzajú z triednej, či domácej rodinnej knižnice. Počas adventu, vďaka projektu NAŠA TRIEDA ČÍTA, otvárajú každý deň nový balíček a v ňom novú knižku. Veľkú, malú, hrubú, tenkú, obrázkovú, vtipnú, zaujímavú ... z každého rožku, trošku. Knihy si však vždy nemusíme kupovať, môžme si ich aj požičať. Od kamaráta, zo školskej knižnice, alebo .... čo tak navštíviť knižnicu v Prievidzi, ktorá deťom ponúka okrem kníh aj živé rozprávkové dobrodružstvo?
A nielen jedno. Už cesta hromadnou autobusovou dopravou bola pre ne zážitkom. Zistili, že autobus na zastávke na nich nečaká, že ony čakajú naň. V utobuse bola minitelka a tam si čítali, kadiaľ cestujú - kde všade budú stáť. V Prievidzi vystúpili v centre a prešli sa vianočne naladeným námestím. Obdivovali množstvo jedličiek, každú z nich vyzdobili žiaci z inej základnej školy. Prešli podchodom a voľný čas využili na prechádzku lesným Mariánskym náučným chodníkom. Zahrali si na "dendrofóne", skúmali, aké stromy tam rastú. Prievidzsky hrad na Mariánskom vŕšku už nenašli, len jeho hradby a kostolík, ktorý bol jeho súčasťou.
To hlavné dobrodružstvo nás však čakalo v HNKnižnici, kde nás privítal Kráľ Knihomiľ s princeznou Knihulienkou. Tá sa nám posťažovala, že jej kráľovstvo zakliala čarodejnica Wifitróna Smartfónová, ktorá nechce, aby deti čítali knihy, núti ich sedieť pri počítačoch, tabletoch, mobiloch, či televízoroch. Keďže deti knihy nielen prestali čítať, ale ich aj poničili, príbehy z kníh sa vytratili. Knihulienka nás poprosila, či by sme jej nepomohli vrátiť aspoň niektoré príbehy opäť do kníh. A verte, neverte, aj sa nám to podarilo. Spoločne sme pomohli Červenej Čiapočke dokončiť - vyrozprávať jej príbeh, Popoluške vypátrať stratenú črievičku a Wifitrónu presvedčiť, že aj v knihe môže násť svojich superhrdinov - Spidermana, či Thora a to v comicsoch. Spoločne sme zložili čitateľský sľub, zapečatili ho vlastným odtlačkom prsta a vypočuli čarovnú knihu, ktorá každému osobne poradila, akú knihu si môže v knižnici požičať. S nadšením sme si zapožičali Guľka Bombuľka na spoločné čítanie a aj iné príbehy, encyklopédie, či rozprávky. Onedlho navštívime knižnicu opäť, aby sme si knihy zamenili za iné. Máme vlastný čitateľský preukaz. A že vraj nás nabudúce privíta ďaľšia záhadná rozprávková postava, aby sme s ňou zažili nové čitateľské dobrodružstvo.
15Dobrodružstvám nebolo v ten deň koniec. Leteckou rýchlosťou sme prebehli Prievidzou, potrebovali sme stinúť autobus do Nitr. Sučian. Veď sme si v ruksáčikoch niesli poklady a potrebovali čo najskôr odhaľovať tajomstvá a to v našej triede. PŚŚŚT. Naša trieda číta.......
1Dočítania..... neutíchajúca fanynka detských čitateľov, Mgr. Viera Habrmanová
Skvelá jeseň so Stromom života
Naša materská škola sa opakovane zapojila do projektu Stromu života, z ktorého sme znova získali grant. Tentokrát sme náš projekt nazvali "Hrajme sa vonku" a rozhodli sme sa jeho realizovaním poskytnúť deťom nové podnety pri rozvíjaní zdravého životného štýlu hrou v exteriéri. Z grantu sme zakúpili nové hrazdy, piškvorkové polia na preliezky a tiež slackline, vďaka ktorému si môžu naši stromáčikovia precvičiť balansovanie medzi stromami. Balansovanie si vyskúšali aj niektorí školáci a za priaznivého počasia budeme určite trénovať zas a zas.
8
Zážitkové učenie
Nakoľko sa naša škola zameriava na regionálnu - environmentálnu výchovu je potrebné v dnešnej materiálno - technickej dobe priblížiť poznanie prírody hravou a zážitkovou formou, zaujať žiaka bezprostredným dotykom s prírodou. Prostredníctvom projektu „STROM ŽIVOTA“ boli z jeho grantov zakúpené didaktické pomôcky pre našu ZŠ. Toto podujatie bolo podporené z dotácie Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v oblasti s mládežou, ktorú administruje NIVAM- Národný inštitút vzdelávania a mládeže a realizuje občianske združenie Strom života.
V rámci zážitkového vyučovania boli využité didaktické pomôcky na outdoorovej hodine prírodovedy, kde sme spoznávali prírodu z okolia našej školy, učili sme sa identifikovať, porovnávať a hlavne utvrdzovať učivo, ktoré bolo prebraté na hodinách. Žiaci samostatne používali didaktické pomôcky, ktoré im pomáhali spoznávať názvy stromov podľa nájdených listov, identifikovať stopy zvierat a následne ich porovnávať s pomôckami. Kamienkovou čítankou sme si precvičili základy jazyka a komunikácie. Táto zážitková výučba spojená s prírodou, nám neprináša len opakovanie a utvrdzovanie učiva, ale zároveň nás spája s poznávaním prírody, jej súžitím, ochranou pre nás všetkých a zachovanie pre budúce generácie.
Mgr. Hatalová
12
Exkurzia v sklárskom skanzene„Sklenený sen“
V rámci žiakmi obľúbeného predmetu regionálnej výchovy a preberaním učiva týkajúceho sa vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť sme sa vybrali na exkurziu do malebnej dedinky nášho regiónu Valaskej Belej, kde sa nachádza skanzen tradičného sklárskeho remesla. V ňom nás privítal sklársky majster ľudovej umeleckej výroby pán Peter Dolinaj. Ten nás po úvodnom oboznámení sa s technikou spracovania a najmä výrobou skla prekvapil názornou ukážkou výroby replík starodávnych sklárskych výrobkov zo žeravého skla, ako je fúkanie, tvarovanie, naťahovanie, strihanie, či prifarbovanie malými farebnými kúskami skla.
Všetci sme s úžasom sledovali túto premenu rozžeravenej hmoty, až do výroby nádherných originálnych výrobkov, ktorý každý jeden bol výnimočný. To nám potvrdilo, že sklo človeka fascinuje už celé storočia, najmä jeho krásou, jemnosťou, ale aj krehkosťou.
Na záver si každý z nás mohol pozrieť, ale aj zakúpiť malú drobnosť zo skla a priniesť kúsok sklárskeho umenia do tepla svojich domovov.
Mgr. Hatalová
6
ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY -15. ročník česko-slovenského projektu
Dnešný deň si 2 krajiny, ktoré majú k sebe historicky i v súčasnosti veľmi blízko, pripomínajú deň zrodu prvého samostatného štátu Čechov a Slovákov. V tento symbolický čas putovala na poštu veľká obálka plná záložiek. Smeruje do ČR - Bohdíkova. Tohoročný 15. ročník projektu Záložka do knihy spája školy sa nesie v duchu témy Od mravca po veľrybu - inšpirujúci svet zvierat. Projekt prebieha od septembra do novembra. Aj v tomto roku sme potvrdili spoluprácu - výmenu záložiek s našou priateľskou školou v Bohdíkove. Sme štastní, že neodmietli svoju účasť, napriek nedávnym nešťastným udalostiam - povodniam, ktoré im značne skomplikovali chod vzdelávania v ZŠ.
Pri tvorbe záložiek sa naše Včielky inšpirovali príbehom ,,Pod hríbom“ od spisovateľa V. Sutejeva. Po prečítaní príbehu si dej zdramatizovali a tvorili voľné pokračovanie s pridávaním obľúbených zvieratiek. Na základe príbehov deti spoznávali charakterové vlastnosti zvierat, kedy majú možnosť rozlišovať medzi pozitívnymi a negatívnymi vlastnosťami ľudí a zároveň sa učia riešiť vzniknuté konflikty v triede (Iryna Zelyk – Zlosť, Hnev, atď).
2Prváci tiež nezaháľali a hneď na rannom kruhu sa porozprávali o svete zvierat, o vzťahu detí k zvieratkám, o priateľstve človeka a zvieraťa. V ich triednej knižnici žiaci pátrali po knihách, ktorých hrdinami sú zvieratká. Potom na hodine JaK sa oboznámili s názvami kníh, prelistovali si ich a vybrali si 2 z nich, ktoré si počas októbra spolu čítali po častiach v rannej komunite, alebo využili ako relaxačné chvíľky/ harmonizéry počas hodín JaK.
Knižka Ako naučiť Eda lietať bola peknou ukážkou priateľstva, pomoci a spolupráce, čo je aj častou témou našich rozhovorov a výchovného pôsobenia na deti. V knihe Blcha Teo deti zistili, že vzorom Tea bol jeho starý otec, s ktorým býval, čo sa pekne spájalo s ich októbrovou témou úcty a lásky k starým rodičom.
Spoločne si vyhľadali na internete aj informácie o autorke, pozreli si jej fotografiu a aj ďalšie knižky, ktoré pre deti napísala a nakreslila. Niektoré z nich deti spoznali a skonštatovali, že ich majú aj doma.
Zistili, že príbeh o Teovi je načítaný a sprevádzaný obrázkami aj na internete, čo využili k opakovanému priblíženiu si príbehu a bolo taktiež motiváciou k vytvoreniu záložky. Nakoniec poverili p. uč. Moniku, aby v ich mene napísala list kamarátom do Bohdíkova, kde ich predstavila a poinformovala o zážitkoch, ktoré prvákov sprevádzali počas práce s knihami. Podpísať ich už nemusela, to dokázali deti už bez pomoci.
14Druháci nadviazali na minuloročný príbeh Kocúr v čižmách a iné rozprávky zo Zlatej zbierky rozprávok. Tento krát si rozprávku prečítali samy, pokúsili sa urobiť záložky úhľadnejšie a pracovať samostanejšie. Aj sa im to podarilo. Od kocúra si symbolicky požičali túlavé, dobrodružné čižmy, aby lepšie spoznali svoju obec. Z potuliek si doniesli knihu, ktorá im veľa napovedala, ako žili Sučanci v minulosti a aké vzácnosti majú vo svojej obci. V tomto školskom roku majú obohatenú triednu knižnicu o množstvo nových titulov. Najviac ich zaujali encyklopédie o zvieratkách. Na hodinách čítajú z čítanky s Eliškou Knižkou, ktorá im predstavila krajinu kníh. Dozvedeli sa, že knihu si môžu prelistovať, prečítať aj bez toho, aby ju chytili do ruky. Táto kniha sa volá e-kniha. Počas predošlých dní už dokázali odprezentovať aj svoju najobľúbenejšiu knihu. A minulý týždeň, ktorý bol venovaný školským knižniciam, začali plniť rôzne zadania - pátrali po ilustrátorovi, hľadali nové tituly, listovali v knihách, aby našli odpovede. Získavali tak indície, ktoré ich postupne navedú ku knižnému pokladu. Ten je zatiaľ dobre ukrytý v Krajine čitateľov.
Tretiaci a štvrtáci patria medzi skúsenejších čitateľov a vyrobili už nejednu záložku, ktorá poputuje do spriatelenej školy. V tomto roku sa doslovne inšpirovali témou a hľadali knihu, príbeh, kde by boli spoluhrdinovia mravec s veľrybou. Keďže sa im nepodarilo najsť, p.uč. sa premenila na spisovateľku a jeden príbeh vymyslela.
Bola to rozprávka o mravcovi Miškovi, ktorý rád objavoval svet a túžil vidieť miesta, ktoré doteraz nepoznal, bol veľmi zvedavý... Stretol veľrybu Vandu, ktorá priplávala omylom do rieky... Začalo ich priateľstvo a spoločné dobrodružstvá... Mravec ukázal správny smer veľrybe pomocou hviezd a slnka a veľryba ho ochraňovala pred nebezpečenstvami, ktoré na malého mravca číhali... Po dlhých dňoch putovania nakoniec dorazili k moru a mravec Miško sa vrátil do svojho mraveniska, kde sa čudovali, ako malý mravec dokázal pomôcť takej veľkej bytosti... Ale, ak má veľkú odvahu a veľké srdce, všetko je možné... Odvtedy ho volali "mravec s veľkým snom"
Aktívni školáci nelenili a premenili sa na ilustrátorov.
Pri riešeni tradičného projektu "Záložka v knihe spája školy" naše deti prechádzali poznaním, životnými zručnosťami, prepájali tému so životom. S napätím očakávajú reakciu , či ich záložky inšpirujú českých kamarátov a zároveň sa nevedia dočkať, kedy prídu záložky od detí z Bohdíkova. Plánuju si ich totižto založiť do svojej ďaľšej rozčítanej knihy.
koordinátor projektu V. Habrmanová
Zelená záhrada našich seniorov
Naši najstarší z domova seniorov sa zapojili do grantového programu: „podpora aktivít a činností zameraných na ochranu a zlepšenie stavu životného prostredia.“
Malou podporou sa stali aj žiaci našej ZŠ, ktorí sa zúčastnili otvorenia Zelenej záhrady, kde boli všetci prevedení, ako aj oboznámení s rôznymi druhmi stromov, rastlín a zelene, ktoré boli vysadené nielen pre potešenie očí, ale aj pre zlepšenie mikroklímy, produkovanie kyslíku, znižovaní prašnosti a nadmerného hluku a najmä k prospievaniu duševného zdravia našich seniorov.
Žiaci si spolu s našimi najstaršími zopakovali učivo z environmentálnej výchovy, bolo veľmi milé a zároveň poučujúce sledovať spoluprácu a vzájomné dopĺňanie sa žiakov s našimi seniormi, čo vyčarovalo malý úsmev pre nás všetkých.
Mgr. Hatalová
8
Posedenie prvákov so starými rodičmi
Prváci sa spolu s pani učiteľkou už od začiatku októbra pripravovali na stretnutie so svojimi starými rodičmi v škole. Učili sa krátke veršíky, kreslili a vyfarbovali obrázky, vytvorili pozvánku pre starých rodičov.
Starí rodičia prišli :) a priniesli aj pohostenie - slané a sladké dobroty, ovocie, obložené chlebíčky...Niektorí starí rodičia nemohli prísť, preto deti prišli podporiť a sprevádzať ich rodičia.
Prváci svojich starých rodičov (prípadne rodičov) usadili a všetkým predstavili. Potom im predviedli krátky program - zarecitovali prvácku hymnu, zaspievali pieseň o láske k starým rodičom, predniesli báseň o babke a dedkovi a zahrali aj veselú hru Na tetku. Starí rodičia ich odmenili potleskom a potom sa všetci pohostili. Niektorí si popozerali aj triedy a rôzne výtvarné práce detí v priestoroch chodby.
Veselou časťou posedenia boli spoločné aktivity detí so svojimi starkými. Najskôr sa trieda zmenila na pekársku dielňu, v ktorej modelovali rôzne plastelínové koláčiky, zákusky a torty. Aby si všetci uvoľnili ruky, prváci učili svojich starkých rozcvičkové ukazovačky na uvoľnenie rúk. Potom na stoloch vznikali farebné pyramídy z kociek, ktoré bolo treba postaviť v časovom limite. Aj stavanie vysokého komínu starí rodičia zvládli dobre. Na záver potom rodinky skladali deťmi pripravené obrázkové puzzle, ktoré znázorňovali rôzne spôsoby spoločného trávenia času detí so starkými.
Nám „školákom“ sa toto stretnutie páčilo a veríme, že sme potešili aj starých rodičov, ktorí si po rokoch znova sadli do malých školských lavíc. A nemuseli sa učiť! Iba sa tešili zo svojich vnúčat a spolu s nimi sa aj zahrali.
/záver prváckej básničky/ „Buďte s nami ešte dlho, nech sa spolu tešíme,
nech vám v očiach svieti slnko, my vás veľmi ľúbime!“
/Mgr. M. Krajčíková/
61
Priniesli sme seniorom potešenie :)
Počas jesenných mesiacov v škole myslíme na starých rodičov a starších občanov, ktorí žijú v obci. Rozprávame sa o ich úlohe v rodine, o ich životných skúsenostiach aj starostiach...O tom, čo dokážu, aké rady a skúsenosti nám dávajú, koľko lásky a času nám venujú, akú pomoc a potechu im môžeme poskytnúť.
Okrem babičiek a dedkov v rodinách nezabúdame každoročne na obyvateľov domu seniorov, ktorí sa vždy potešia návšteve detí. Pani učiteľky so svojimi žiakmi pre nich pripravili krátke vystúpenia, ktorými sme im spríjemnili deň. Tretiaci a štvrtáci zaspievali „rozprávkový príbeh“, druháci predniesli milé verše a potom spolu s prvákmi zaspievali pieseň o láske k babke a dedkovi. Prváci seniorov pobavili aj veselou hrou Na tetku. V závere všetkým deti rozdali vlastnoručne vyrobené jesenné svietniky, ktoré vytvárali s pani vychovávateľkou.
Veľká vďaka patrí aj pani opatrovateľkám, ktoré sa o seniorov starajú. Všetkým žiakom poďakovali a rozdali „sladké poďakovanie“, dokonca aj pani učiteľkám.
Tešíme sa, že sme mohli niekomu urobiť radosť a všetkým seniorom a ich opatrovateľkám želáme zdravie a veľa životnej sily!
(Mgr. M. Krajčíková)
11
Ako a kam opäť vzlietli "Pilotní druháci"
Len nedávno si naši teraz už "druháci" užívali letné prázdninové plné oddychu, hry, zábavy. Keďže, okrem iného, ako niekdajší prváci, spoznali všetky písmenká slovenskej abecedy, naučili sa ich spájať do slov a z nich vytvoriť zmysluplné vety, mnohí z nich využili svoje schopnosti, aby napísali svoj 1. LIST či 1. POHĽADNICU a adresovali ho svojej p.učiteľke. Slušnosťou je odpovedať a p.uč mala plné ruky práce, aby stihla všetkým odpovedať a tak opätovať radosť. Naštastie je "nákazlivá" a niektorým deťom sa dodnes podarilo radostnú listovú niť nepretrhnúť. Škola volá, nastal čas osobného stretnutia. Hneď prvý školský deň zistili, že v trieda, v ktorej sa budú učiť, je obohatená o nové knihy, poličky plné pomôcok. Na jednej z lavíc ich čakali biele, "niečim" naplnené sáčky. Ich úlohou bolo si jeden vybrať a po nazretí doň, v tichosti rozhodnúť, či si DARČEK nechajú. Ak nie, môžu výber zopakovať ešte 2x. Aj takto prebieha finančná gramotnosť. Zváženie, či to, čo si vyberieme, sa nám nielen páči, ale, či to aj potrebujeme, či niečo iné by nebolo viac vhodné. Trénovali si aj rozhodnosť a ochotu svoje správne, alebo nesprávne rozhodnutia prijať. Každopádne napätie sa dalo krájať.
1Druháci sa nevedeli dočkať, ako vo svojej staronovej triede, všetkým vyrozprávajú svoje prázdninové príhody. Aj preto vznikol týždeň s názvom MÔJ PRÁZDNINOVÝ ZÁŽITOK. Úlohou bolo zozbierať spomienky vo forme fotiek, pohľadníc, talismanov, darčekov, či kresieb a pred celou triedou odprezentovať len JEDEN ZÁŽITOK, ten ktorý zanechal u nich hlbokú stopu. Predstavené zážitky zasiahli aj poslucháčov a okrem obdivu vyjadrili spontánnu potrebu, zatlieskať za smelý výstup. Nikto sa nevzdal šance predstúpiť pred všetkých a aj napriek počiatočnej tréme porozprávať , čo, kto, kde, s kým zažil. Našli sa spomedzi nich NAJPÚTAVEJŠÍ ROZPRÁVAČI, ktorí boli odmenení diplomom.
5Haló, učíme sa, či len spomíname? Kto je v našej triede, vie, že všetko ruka v ruke ide. Tento rok druhákov voláme ENVIRÁČIKOVIA. V každom kalendárnom mesiaci sa vystriedajú dvojice, Enviráčikova hliadka, aby plnila každodenné úlohy, vlastne dozerala, či ich plnia aj ostatní spolužiaci. Je ich množstvo, no výnimočná je tá ŠTVRTKOVÁ. Ráno, pred vyučovaním pozbierať všetok separovaný papier a plast z tried MŠ, ZŠ, i ŠKD a tak pripraviť na odvoz na príslušné skládky. Ktohovie koľko stromov takto zachránime, alebo dáme nepotrebným plastom. V tomto poslaní nám pomáha aj časopis ENVIRÁČIK, z ktorého si spoločne čítame, či riešime rôzne záhady týkajúce sa života na našej planéte. Sledujeme počasie, ako plynie čas a ako sa všetko okolo nás mení. A meníme sa aj my....
Ako sa meníme? Napríklad dozrievame. Vekovo "stárneme". A veľký deň, ktorý nám vek pripomína je ten narodeninový. Nie je jednoduché pre deti zorientovať sa v čase, kedy je ten deň, mesiac, v akom ročnom období, kedy oslavujú svoj deň narodenia. Zistili sme, že NARODENINY sú vhodnou témou na všetky vzdelávavacie oblasti (vyučovacie bloky, hodiny), ktorými prechádzame. Septembrový oslávenec Simonka sa stala našou múzou. Skúmali sme jej výnimočné vlastnosti a pochválili sme ju. Každý sa vyjadril za seba formou pozdravu - darovaného srdiečka z papiera. Učili sme sa, čo je slušnosť, ako ju ukázať napríklad na narodeninovej oslave. Naživo ju aj absolvovali. Triedili sme narodeninových oslávencov do ročných období a spomínali v pamäti, aké býva počasie, ako vyzerá príroda, s akými sviatkami sa prípadne spájajú narodeninové dni. Počítali, za koľko mesiacov sa udeje naša vytúžená oslava. Pomocou netradičnej maliarskej techniky sme jedným ťahom výtvarne stvárnili pestrofarebnú tortu so sviečkami a fixami vykúzlili narodeninovú párty. Zistili svoju výšku, hmotnosť a budeme o rok porovnávať, či sa naše telo zmenilo. Nezabudli sme spomenúť, čo prispieva k tomu, aby sme boli celý rok zdraví.
2Veru "zdravie" netreba brať na ľahkú váhu. V zdravom tele je aj zdravý duch. Čo tak chodiť do školy na bicykli, kolobežke, či pešo. Keďže v týždni, keď táto výzva prebiehala, všetci enviráčikovia použili na cestu do školy len 2 kolesá bez motora, naskytla sa možnosť spoznať spoločne NAŠU OBEC inak. Podarilo sa. Spolu na bicykli sme si ukázali, kde presne, v akej časti obce bývajú naši spolužiaci, pátrali po významných osobnostiach, súčasných - napr. nášho p. starostu, i tých minulých - Fraňo Madva. Pracovníčky na obecnom úrade nám dovolili nazrieť do kroniky a spečatiť našu návštevu ozajstnou pečaťou. Takto sme objavovali všetky dôležité budovy a preverovali sme samých seba, či dokážeme, počas jazdenia, rešpektovať dopravné značky a tak sa cítiť na ceste bezpečne. Vedeli ste, že Dom Fraňa Madvu je teraz opravený a obývaný? Určite áno. No my sme sa dozvedeli, a na vlastné oči videli tmavú pivnicu, kde tento divotvorný lekár robil pokusy. Privítali nás tam malé netopiere a na stenách sme zazreli aj malé kvaplíky. Ktohovie, možno raz, o tisíce rokov sa táto podzemná pivnica premení na malú jaskynku. Ďakujeme Šimonkovým starým rodičom, že nám umožnili nahliadnuť do ich súkromnej záhrady, i za sprievodné láskavé a obohacujúce slovo, či pohostenie.
Po cyklistickom výlete sme si zopakovali našu trasu a čo sme videli. Pomáhal nám plánik obce, ktorý sme si vlastnoručne zhotovili. Orientácia v obci zvládnutá na 100%.
14Naši piloti vzlietli bez obáv. Prvým školským mesiacom hľadania, objavovania, spoločného zdieľania preleteli rýchlo, zábavne, ale hlavne bezpečne, s chuťou letieť ďalej. Držme im palce, aby neprestávali túžiť po poznaní, chcieli aj naďalej na sebe pracovať a vyrástli nielen do výšky, ale aj v charaktere.
Tr. uč. Enviráčikov, Mgr. Viera Habrmanová
Mesiac úcty k starším
Tretiaci a štvrtáci pod vedením triednej učiteľky J. Hatalovej usporiadali dňa 7. 10. 2024 triednu besiedku na vyjadrenie vďačnosti a lásky svojím starým rodičom. Svojim spevom, krátkou scénkou o známej rozprávke „ Červenej čiapočke“, im spríjemnili pondelkové popoludnie. Na ich tvárach bol úsmev a radosť, kde aspoň na chvíľu pozabudli na svoje problémy, starosti a bôľky. Posedenie to bolo veľmi príjemné, dozvedeli sme sa, ako naši starkí chodievali do školy, aké mali známky, ako radi trávia spoločné chvíle s vnúčatami, či im aj s niečím pomáhajú, a aj za čo sú im vďační... Po programe každý žiak odovzdal svojim starým rodičom vlastnoručne vyrobený darček, ktorý vyčaril nejednu šťastnú slzičku v oku. Stretnutie pokračovalo spoločne pri teplom čajíku a pripravených dobrotách od svojich babičiek, či mamičiek.
Našim starkým prajeme, aby touto etapou života kráčali v zdraví a aj radosťou z vnúčat...
Mgr. Hatalová
6
Slávnostné PRIJATIE PRVÁKOV do „cechu školákov“
V pondelok 30. septembra 2024 sme našich prvákov slávnostne prijali „do cechu“ školákov našej školy. Tejto slávnosti sa zúčastnili spolu s pani učiteľkami aj všetci žiaci našej školy a prišli aj hostia – predškoláci s pani učiteľkou.
Po slávnostnom príchode pani riaditeľky a pani učiteliek predstavila triedna pani učiteľka prvákov všetkým prítomným. Prváci predviedli ostatným, že už poznajú niekoľko básničiek a spoločne predniesli prvácku hymnu, v ktorej opísali, čo všeličo už zvládajú. Potom všetci prváci opakovali slová slávnostného sľubu prvákov. Ten potvrdili svojím „Sľubujem!“ pani riaditeľke pred Šlabikárom.
Pani riaditeľka ich potom školskou maxiceruzkou „pasovala“ za riadneho žiakov tejto školy. Prváci dostali aj darčeky- tabuľku na písanie a záložky- a spoločne sa odfotili.
Ostatní školáci im na záver za zvukov piesne vytvorili dlhú „slavobránu“, cez ktorú všetci prešli.
Želáme prvákom radostný, objavný a úspešný prvý školský rok!
/Mgr. M. Krajčíková/
41
Testovanie pohybových predpokladov 1. a 3. ročníka
Ministerstvo školstva zabezpečuje raz ročne v súčinnosti so základnými školami, vysokými školami a športovými organizáciami celoslovenské testovanie pohybových predpokladov žiakov prvých a tretích ročníkov základných škôl.
Do tohto projektu sa zapojila aj naša škola v rámci týždňa mobility.
Zámerom je prostredníctvom národného testovania zistiť úroveň pohybovej výkonnosti, priviesť deti k športu, aby sa pohybová aktivita dostala do ich denného režimu a zároveň zvýšiť pravdepodobnosti identifikov.
Mgr. Hatalová
5
Európsky týždeň mobility
V treťom septembrovom týždni sa naša škola zapojila do spoločného projektu Európsky týždeň mobility.
Žiaci a aj zamestnanci školy sa mohli zúčastniť rôznymi spôsobmi. My sme si vybrali cestu do školy na bicykloch, kolobežkách a niektorí využili vlastné sily.
V rámci predmetu regionálna výchova sme si zopakovali významné miesta a pamiatky v našej obci a následne sme sa na mobilných prostriedkoch (bicykloch, kolobežkách) previezli po miestach obce a názorne sme si to, čo sme sa naučili aj pozreli. Pri použití dopravných prostriedkov sme si zopakovali základné pravidlá bezpečnosti v cestnej premávke, význam dopravných značiek a disciplinované správanie cyklistov, ale aj iných účastníkov cestnej premávky. Zapojením sa do Európskeho týždňa mobility sme aj my malým kúskom prispeli ku krajšej, zelenšej a čistejšej Zemi pre budúce generácie.
Na záver boli odmenou vyhodnotení žiaci, ktorí sa svojou aktívnou účasťou najviac zapojili do tejto krásnej aktivity.
Mgr. Hatalová
13
BEH SNP
Dnes sa konal 13. ročník tradičného Behu SNP v Zemianskych Kostoľanoch, ktorého sa pravidelne zúčastňujú aj naši žiaci. Tentokrát sa všetkým trom podarilo umiestniť v prvej desiatke vo svojej kategórii.
Srdečne blahoželáme našim tretiakom - Leo Miklaš a Lukáš Pánis a našej štvrtáčke - Lea Macková k skvelým výkonom!
Didaktické hry
V prvom septembrovom týždni sa žiaci ZŠ, ako aj predškoláci z MŠ zúčastnili didaktických hier.
Po zoskupení a krátkom poučení sme sa vybrali lesnými cestičkami k nášmu naplánovanému cieľu. Našim sprievodcom bol p. Paľko Caňo, ktorý svojim zaujímavým rozprávaním a hlavne poznaním okolitej prírody zaujal naše deti.
Tie si mohli prakticky overiť poznanie miestnych stromov, rozpoznávať ich rozmanitosť a druhovosť. Postupne sme sa dostali k miestu, kde sme sa mohli schovať pred silným slniečkom a osviežiť sa čistinkou pri poľovníckej chate.
Štedrý Paľko si pre nás pripravil aj prekvapenie, že po dlhej túre sme si mohli pri ohnisku opiecť dobroty. Keď sme si naplnili brušká, oddýchli sme si v krásnej prírode, každý si mohol vyskúšať svoje schopnosti a sily v pripravených hrách.
Obohatení našou prírodou, zážitkami a príjemne unavení, sme sa vrátili naspäť do našej školy s malým darčekom na pamiatku.
Ďakujeme!
Mgr. Hatalová
10