UMENIE V MŠ
Naše včielky sa na prechádzke inšpirovali umeleckým dielom - Koren(i)e, ktoré je osadené na námestí pred kostolom. Túto sochu vytvoril sochár Mgr. art. Martin Navrátil a poukazuje ňou na historické korene našej obce.
V minulosti (od 15. do 18. storočia) sa obyvatelia Nitrianskych Sučian venovali šafranictvu a boli tým známi v širokom okolí. Predávali a vyvážali šafran, ktorý bol považovaný za jeden z najkvalitnejších v celej Európe. Autor vytvoril vlastnú interpretáciu rozkvitnutého šafranu a súčasťou tohto diela je aj erb obce so zvýraznenými váhami, ktoré priamo poukazujú na históriu šafranictva v obci.
Škôlkari využili dostupné materiály a vytvorili vlastné umelecké diela inšpirované touto sochou. Práca ich veľmi bavila, aj keď to nebolo úplne jednoduché. Možno z nich raz budú tiež umelci, ktorí budú reprezentovať našu krásnu dedinku svojím vlastným dielom a príbehom.
2
Vianočný pozdrav z našej materskej školy
Milí rodičia, starí rodičia a priatelia našej materskej školy,
s príchodom adventného času sa naša škôlka zmenila na rozprávkové miesto plné svetielok,vôní a radosti. Spoločne sme s deťmi prežili dni plné tvorivosti, príprav a očakávania.
Tento rok sme si užili:
- Pečenie a zdobenie vianočných medovníkov a vianočného pečiva,
- vyrábanie nádherných ozdôb na náš škôlkársky vianočný stromček,
- učenie sa krásnych básničiek a piesní, niektoré sme s radosťou predviedli na našom vianočnom vystúpení,
- spoločné pripomenutie si krásneho zvyku svätej Lucie, kedy deti v bielych rúchach rozžiarili celú školu a symbolicky vyhnali tmu a zlo,
- besedu s lesníkom o starostlivosti o zvieratká v zime, kde sme sa dozvedeli, aké dôležité je pomáhať prírode počas chladných dní,
- rozprávkové chvíle pri čítaní vianočných príbehov.
Ďakujeme všetkým rodičom za ich podporu, spoluprácu a vrelé úsmevy, ktoré sú pre nás darom počas celého roka.
Prajeme vám krásne a pokojné Vianoce, naplnené radosťou, láskou a rodinným teplom.
Tešíme sa na vás v novom roku, ktorý nám určite prinesie veľa ďalších nezabudnuteľných zážitkov.Veselé Vianoce a šťastný nový rok 2025!
6
Školský vianočný kultúrny program
K Vianociam patrí šírenie lásky, nádeje, radosti a dobra. Myslíme na to už v predstihu a s deťmi v materskej aj základnej škole prepojili vyučovanie s prípravou vianočného vystúpenia pre rodiny a občanov našej obce.
Po týždňoch rozhovorov, príprav a nácvikov deti v 1. adventnú nedeľu s láskou i trémou vystúpili na javisko kultúrneho domu. V pozadí umelecký náznak maštaľky, nad ňou anjeli, hviezdy a v hľadisku plno ľudí dobrej vôle, ktorí sa s nami prišli potešiť a duchovne „napojiť“ na adventný čas.
Malé Lienky zo škôlky nám najskôr „napiekli“ vianočné dobroty a „uvarili“ šťastné a veselé Vianoce. A keďže ide o rozprávkový čas, Včielky z MŠ nás zaviedli do rozprávky o Snehulienke a 7 trpaslíkoch.
Potom sme navštívili príbytok starej mamy, ktorej „vnúčatá“ zavinšovali veľa tradičných vinšov a ona im porozprávala o svojich dávnych časoch v škole...o škole s pieckou, s kopou šibalských žiakov, o starom učiteľovi a školníčke...o ich prežívaní adventných zvykov, o spievaní kolied i hrách na Betlehem. Celým podvečerom deti sprevádzala živá hudba.
Všetko končilo radosťou a očakávaním narodenia Spasiteľa. Na záver predviedli prváci „anjelsky tanec“ a po spoločnom vinši všetkých detí sme si zanôtili vianočnú Tichú noc.
(M. Krajčíková)
25A pár videoukážok z programu.
( Po spracovaní celého záznamu programu vás o možnosti jeho zhliadnutia budeme informovať cez Edupage.)
Skvelá jeseň so Stromom života
Naša materská škola sa opakovane zapojila do projektu Stromu života, z ktorého sme znova získali grant. Tentokrát sme náš projekt nazvali "Hrajme sa vonku" a rozhodli sme sa jeho realizovaním poskytnúť deťom nové podnety pri rozvíjaní zdravého životného štýlu hrou v exteriéri. Z grantu sme zakúpili nové hrazdy, piškvorkové polia na preliezky a tiež slackline, vďaka ktorému si môžu naši stromáčikovia precvičiť balansovanie medzi stromami. Balansovanie si vyskúšali aj niektorí školáci a za priaznivého počasia budeme určite trénovať zas a zas.
8
DIVADIELKO CESTA OKOLO SVETA
Tomík sa opäť veľmi nudí. Vyskúšal už hádam všetko. Lego, kocky, dokonca aj stojku na hlave. Veru, nuda je náročná, nuda je hrozná, nuda je nudná. Mamička mu pred večerou dovollila chvíľku pozerať televízor. Viete, čo dávajú? Pravidelný cestovateľský cyklus Cesta okolo sveta sa začína. Ale čo to? Tomík nie je pobalený. Použije svoj zázračný kufor a tak sa dobrodružná cesta začína.
Naše detičky cestovali s Tomíkom po celom svete. Pri presune použili auto, lietadlo a dokonca aj loď. Cestou sa stretli s mexičanom, new yorkčankou, eskimákom i domorodcom. No a naspäť domov? Naspäť domov pricestovali plní zážitkov.
11
Deň materských škôl
Materská škola je dôležitým medzníkom dieťaťa v jeho ďalšom rozvoji. Je kľúčom k vzniku nových priateľstiev pretrvávajúcich niekedy aj na celý život. Tento rok sme "Deň materských škôl" a silu našich priateľstiev oslávili spevom hymny materských škôl.
Naša škola má svoj deň,
dnes spievame iba preň.
Tancuj, spievaj, uč sa, hraj sa,
tento deň sláv, zabávaj sa.
Deti kričia: „veď to bol
super Deň materských škôl!“
Deti kričia: „veď to bol
super Deň materských škôl!“
Kamarátov zavolaj, za ruky sa pochytaj.
Zaspievajme: „ola, ola.
Nech žije materská škola!“
Deti kričia: „veď to bol
super Deň materských škôl!“ Deti kričia: „veď to bol
super Deň materských škôl!“
ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY -15. ročník česko-slovenského projektu
Dnešný deň si 2 krajiny, ktoré majú k sebe historicky i v súčasnosti veľmi blízko, pripomínajú deň zrodu prvého samostatného štátu Čechov a Slovákov. V tento symbolický čas putovala na poštu veľká obálka plná záložiek. Smeruje do ČR - Bohdíkova. Tohoročný 15. ročník projektu Záložka do knihy spája školy sa nesie v duchu témy Od mravca po veľrybu - inšpirujúci svet zvierat. Projekt prebieha od septembra do novembra. Aj v tomto roku sme potvrdili spoluprácu - výmenu záložiek s našou priateľskou školou v Bohdíkove. Sme štastní, že neodmietli svoju účasť, napriek nedávnym nešťastným udalostiam - povodniam, ktoré im značne skomplikovali chod vzdelávania v ZŠ.
Pri tvorbe záložiek sa naše Včielky inšpirovali príbehom ,,Pod hríbom“ od spisovateľa V. Sutejeva. Po prečítaní príbehu si dej zdramatizovali a tvorili voľné pokračovanie s pridávaním obľúbených zvieratiek. Na základe príbehov deti spoznávali charakterové vlastnosti zvierat, kedy majú možnosť rozlišovať medzi pozitívnymi a negatívnymi vlastnosťami ľudí a zároveň sa učia riešiť vzniknuté konflikty v triede (Iryna Zelyk – Zlosť, Hnev, atď).
2Prváci tiež nezaháľali a hneď na rannom kruhu sa porozprávali o svete zvierat, o vzťahu detí k zvieratkám, o priateľstve človeka a zvieraťa. V ich triednej knižnici žiaci pátrali po knihách, ktorých hrdinami sú zvieratká. Potom na hodine JaK sa oboznámili s názvami kníh, prelistovali si ich a vybrali si 2 z nich, ktoré si počas októbra spolu čítali po častiach v rannej komunite, alebo využili ako relaxačné chvíľky/ harmonizéry počas hodín JaK.
Knižka Ako naučiť Eda lietať bola peknou ukážkou priateľstva, pomoci a spolupráce, čo je aj častou témou našich rozhovorov a výchovného pôsobenia na deti. V knihe Blcha Teo deti zistili, že vzorom Tea bol jeho starý otec, s ktorým býval, čo sa pekne spájalo s ich októbrovou témou úcty a lásky k starým rodičom.
Spoločne si vyhľadali na internete aj informácie o autorke, pozreli si jej fotografiu a aj ďalšie knižky, ktoré pre deti napísala a nakreslila. Niektoré z nich deti spoznali a skonštatovali, že ich majú aj doma.
Zistili, že príbeh o Teovi je načítaný a sprevádzaný obrázkami aj na internete, čo využili k opakovanému priblíženiu si príbehu a bolo taktiež motiváciou k vytvoreniu záložky. Nakoniec poverili p. uč. Moniku, aby v ich mene napísala list kamarátom do Bohdíkova, kde ich predstavila a poinformovala o zážitkoch, ktoré prvákov sprevádzali počas práce s knihami. Podpísať ich už nemusela, to dokázali deti už bez pomoci.
14Druháci nadviazali na minuloročný príbeh Kocúr v čižmách a iné rozprávky zo Zlatej zbierky rozprávok. Tento krát si rozprávku prečítali samy, pokúsili sa urobiť záložky úhľadnejšie a pracovať samostanejšie. Aj sa im to podarilo. Od kocúra si symbolicky požičali túlavé, dobrodružné čižmy, aby lepšie spoznali svoju obec. Z potuliek si doniesli knihu, ktorá im veľa napovedala, ako žili Sučanci v minulosti a aké vzácnosti majú vo svojej obci. V tomto školskom roku majú obohatenú triednu knižnicu o množstvo nových titulov. Najviac ich zaujali encyklopédie o zvieratkách. Na hodinách čítajú z čítanky s Eliškou Knižkou, ktorá im predstavila krajinu kníh. Dozvedeli sa, že knihu si môžu prelistovať, prečítať aj bez toho, aby ju chytili do ruky. Táto kniha sa volá e-kniha. Počas predošlých dní už dokázali odprezentovať aj svoju najobľúbenejšiu knihu. A minulý týždeň, ktorý bol venovaný školským knižniciam, začali plniť rôzne zadania - pátrali po ilustrátorovi, hľadali nové tituly, listovali v knihách, aby našli odpovede. Získavali tak indície, ktoré ich postupne navedú ku knižnému pokladu. Ten je zatiaľ dobre ukrytý v Krajine čitateľov.
Tretiaci a štvrtáci patria medzi skúsenejších čitateľov a vyrobili už nejednu záložku, ktorá poputuje do spriatelenej školy. V tomto roku sa doslovne inšpirovali témou a hľadali knihu, príbeh, kde by boli spoluhrdinovia mravec s veľrybou. Keďže sa im nepodarilo najsť, p.uč. sa premenila na spisovateľku a jeden príbeh vymyslela.
Bola to rozprávka o mravcovi Miškovi, ktorý rád objavoval svet a túžil vidieť miesta, ktoré doteraz nepoznal, bol veľmi zvedavý... Stretol veľrybu Vandu, ktorá priplávala omylom do rieky... Začalo ich priateľstvo a spoločné dobrodružstvá... Mravec ukázal správny smer veľrybe pomocou hviezd a slnka a veľryba ho ochraňovala pred nebezpečenstvami, ktoré na malého mravca číhali... Po dlhých dňoch putovania nakoniec dorazili k moru a mravec Miško sa vrátil do svojho mraveniska, kde sa čudovali, ako malý mravec dokázal pomôcť takej veľkej bytosti... Ale, ak má veľkú odvahu a veľké srdce, všetko je možné... Odvtedy ho volali "mravec s veľkým snom"
Aktívni školáci nelenili a premenili sa na ilustrátorov.
Pri riešeni tradičného projektu "Záložka v knihe spája školy" naše deti prechádzali poznaním, životnými zručnosťami, prepájali tému so životom. S napätím očakávajú reakciu , či ich záložky inšpirujú českých kamarátov a zároveň sa nevedia dočkať, kedy prídu záložky od detí z Bohdíkova. Plánuju si ich totižto založiť do svojej ďaľšej rozčítanej knihy.
koordinátor projektu V. Habrmanová
Červený týždeň
Tento týždeň sme v našej materskej škole prežili posledný farebný týždeň jesene, ktorý sa niesol v znamení červenej farby a ovocia. Prostredníctvom hravých aktivít sme deťom priblížili význam ovocia, jeho vitamínovú hodnotu a rôzne možnosti jeho úpravy pre konzumáciu. Od začiatku týždňa až po jeho koniec sa praktickým spôsobom spracovávalo ovocie rukami našich „červených ovocníčkov“.
„Strúham jabĺčka na kopy, bude štrúdľa do rúry.“ Spolu sme strúhali jabĺčka, ukladali ich na lístkové cesto, aby sa upiekla štrúdľa ľahučká a dôchodcom zahriala srdiečka. K pripomenutiu si mesiaca úcty k starším, navštívili včielky domov dôchodcov a štrúdľa, pripravená z lásky našich najmenších, potešila tých najstarších.
Koľko ovocia je potrebné na výrobu domácej ovocnej výživy? Toľko, koľko vitamínov je potrebných pre imunitu a zdravú výživu! Podľa overených receptov, ktoré dbajú na zdravé zloženie a vyvážené chute, sa pripravovala výživa pre deti. Malí pomocníci sa zapájali do prípravy výživy a pritom si osvojovali základy zdravého stravovania. Výživa sa pripravuje tak, aby si zachovala maximum vitamínov a minerálov dôležitých pre rast a imunitu. Naším cieľom je, aby si deti obľúbili zdravé jedlo, ktoré im dodá energiu na každý deň.
32
Žltý týždeň
Tento týždeň bola naša materská škola plná zábavy a učenia sa o počasí a prírodných javoch. Denne sme pozorovali oblohu a zisťovali, ako sa mení počasie. V rolových hrách na meteorológov nám naše malé rosničky predpovedali počasie na ďalší deň. Deti získavali elementárne predstavy o tom, ako vzniká vietor, oblaky a prečo sa na oblohe objavuje dúha. V tvorivých dielňach vyrábali obrázky jesenných stromov a rastlín.
Sezóna zberu liečivých rastlín s príchodom jesene ešte nekončí. V tomto období príroda stále ponúka niečo zo svojej prírodnej lekárne. Z prechádzok do blízkeho okolia sme si priniesli chuť plnú prírody v podobe bylinkového čaju a farebných zážitkov pri tvorbe ,,Mandaly priateľstva“. Počas ,,Svetového dňa chrbtice“ sme sústredili našu pozornosť na predchádzanie zdravotných problémov chrbta. S využitím masážnych pomôcok sme si vzájomne uvoľňovali stuhnuté svalstvo v kruhovej masáži a naučili sme sa jednoduché pohyby zamerané na kvalitu držania tela.
Prežili sme tak spoločne zaujímavý týždeň plný objavov a zábavy s počasím a prírodou!
4017
Zelený týždeň
Naše zdravie môžeme podporiť mnohými spôsobmi - STRAVA JE JEDNÝM Z NICH!!!
V zelenom týždni sme sa venovali vitamínom získaným z čerstvej, ale aj tepelne upravenej zeleniny. V pripravenom workshope k mesiacu úcty k starším - ,,Tipy a triky pre mamičky a babičky" sme našim babičkám ukázali, ako sa dá variť zdravo, ale aj hravo. Taký koláč mrkvový, energiu obnoví.
Svojím príjemným hlasom nás do sveta rozprávok preniesli naši dedkovia čítaním pred poludňajším odpočinkom.
20
Modrý týždeň
Nezanedbateľnou súčasťou modrého týždňa bolo pestovať u detí trvalý pozitívny vzťah k športovým aktivitám, ale aj nájsť v sebe športového ducha, vedieť sa zmieriť s prehrou a tešiť sa z úspechu kamaráta. Okrem pohybu sme sa venovali aj riešeniu krízových situácií ohrozujúcich zdravie.
Vraj to nie je náhoda, keď sa stane nehoda. Úraz, krádež, požiar vari? Už sa náhlia záchranári...
Touto krátkou básničkou sme začali vzdelávacie aktivity, kde v modelových situáciách deti privolávali pomoc záchranných zložiek k zranenému kamarátovi. Cez rozprávku o Snehulienke si zase uvedomovali nebezpečenstvo kontaktu s neznámymi osobami a odmietnutie sladkosti, hračiek a iných vecí ohrozujúcich ich zdravie.
Modrým kráľovstvom nás so svojimi zábavnými aktivitami sprevádzal náš kamarát Bublinko, ktorý deťom tiež hravou formou prezradil tajomstvo zdravého pohybu pre naše zdravie.
Týždeň plný modrej farby a zdravého pohybu bol pre naše deti nielen zábavným, ale aj vzdelávacím zážitkom. Veríme, že im tieto aktivity pomohli pochopiť dôležitosť pohybu a starostlivosti o svoje zdravie.
40
Biely týždeň
Rok sa s rokom stretol a my sme v našej škôlke opäť privítali farebnú jeseň. Tento týždeň sa niesol v duchu bielej farby. Deti počas tohto týždňa nosili oblečenie v bielej farbe a mali možnosť zapojiť sa do aktivít súvisiacich s tématikou bielej farby. V deň mlieka sme sa preniesli do mliečneho kráľovstva, kde deti v hrových aktivitách spoznávali dôležitosť konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov pre zdravý vývoj kostí a zubov. V posledný deň nás čakala prednáška s pani MDDr. Zuzanou Belákovou o zúbkoch. Prostredníctvom prednášky dentálnej hygieny priblížila dôležitosť starostlivosti o chrup. Deti si po usilovnej snahe správneho čistenia chrupu odniesli diplom a balíček bežnej dentálnej hygieny.
33
,,Na bicykli do škôlky"
V Európsky týždeň mobility naši najmenší spoznávali pravidlá týkajúce sa účastníkov cestnej premávky. Čo má robiť správny cyklista a chodec si vyskúšali na mobilnom dopravnom ihrisku, kde dodržiavali zásadu ,, vidieť a byť videný“ s využitím reflexných prvkov. Dodržiavali dopravné značenia a správne reagovali na svetelné signály na semafore.
,,Chodiť vpravo po chodníku je nám už isto známa vec, vpravo vľavo obzrieme sa a po zebre ráznym krokom pustíme sa vpred.“
11
Prázdninová škôlka
Prišlo leto a s ním aj školácke prázdniny a čas dovoleniek. My sme si počas júla v škôlke tiež užívali teplé slnečné lúče a rôzne hry a keďže v lete niektorí ľudia chodia na dovolenku aj stanovať, vyskúšali sme si to na malú chvíľu aj my. Požičali sme si stan, skontrolovali na internete počasie, pozreli si videonávod na postavenie stanu, aby deti vedeli, čo majú kam dať, čo podať, kedy ísť nabok a stan sa nám, samozrejme, podarilo postaviť.
Deti zažili, aké je je to byť v stane, ako tam môže byť teplo, skúsili si spacáky a tiež si vonku trošku zacvičili s jednou malou gymnastkou. Teraz už všetkých čaká naozaj len oddych a pár voľných dní, kedy naberieme silu do nového školského roka. Všetkým škôlkarom, školákom, ich súrodencom, rodičom aj učiteľkám prajeme ešte nádherné slnečné leto.
29
50. výročie školy – polstoročie rozvoja, zmien a výziev
V roku 1973 sa otvorili brány novej školy, ktorá bola v poradí treťou budovou školy v Nitrianskych Sučanoch. Päť tried a chodby školy boli priestranné. V suteréne bola telocvičná miestnosť a zboku školy učiteľský byt, ktorý bol neskôr prerobený na školskú výdajňu stravy. Priestory školy až do vybudovania kultúrneho domu slúžili na spoločensko-kultúrne podujatia obce. Základná škola je od 1. januára 2007 spojená s materskou školou, má právnu subjektivitu pod oficiálnym názvom Základná škola s materskou školou Fraňa Madvu Nitrianske Sučany. Svoj čestný názov získala po významnom liečiteľovi zo začiatku 19. storočia, ktorý v Nitrianskych Sučanoch strávil posledné roky svojho života a je pochovaný na miestnom cintoríne. Základná škola prešla mnohými zmenami, a tou poslednou je zapojenie sa do pilotného zavádzania nového kurikula - zmena zameraná najmä na prepájanie vedomostí so životom. A to sa našim prvákom "pilotom" darí pod vedením pani učiteľky Vierky Habrmanovej na výbornú.
Prípravy na oslavy výročia, ktoré začali v septembri 2023. Rozdeľovanie úloh, nácviky, nekonečné skúšanie a dolaďovanie dali zabrať všetkým, deťom aj dospelým. Deti nacvičovali popri tom, ako naberali vedomosti a pani učiteľky zase popri vyučovaní a prípravách nového školského vzdelávacieho programu. Po niekoľkých mesiacoch príprav všetko vyvrcholilo galaprogramom, ktorý sa konal v kinosále kultúrneho domu 4. mája 2024. Deti materskej školy a žiaci základnej školy pod vedením pani učiteliek podali výkony hodné divadelných dosiek. Pre väčšinou účinkujúcich to bola prvá skúsenosť s veľkým pódiom, keďže naposledy sa kultúrny program pod záštitou školy konal v roku 2019. Slávnostný program, v ktorom sme mohli vidieť iskry a pionierov z dávnej histórie, dištančné vyučovanie z pred pár rokov, ale aj situácie zo súčasných žiackych životov zostavila Mgr. Monika Krajčíková. Živú hudbu, ktorá bola súčasťou celého programu zabezpečila pani riaditeľka Mgr. Terézia Kovalíčeková, ktorá bola našim hnacím motorom od prvého dňa príprav. Vďaka patrí aj všetkým ostatným zamestnankyniam, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou príprav a slávnostného dňa.
21Naše pozvanie prijali aj priatelia zo ZŠ s MŠ Bohdíkov, s ktorými sme strávili pekné chvíle aj nasledujúci deň na potulkách Sučanmi. S pomocou rodičov a sponzorov sme dokázali zorganizovať aj slávnostné posedenie pre súčasných a bývalých zamestnancov základnej a materskej školy, a tak im preukázať úctu a poďakovanie za ich prácu a službu v školstve v Nitrianskych Sučanoch.
8Súčasťou výročia bola aj otvorená škola – teda prehliadka školy vyzdobenej prácami detí a žiakov od prízemia až po horné poschodie.
34Vystúpenie na programe a vystavené práce našich detí sú dôkazom talentu a motivácie k prekonávaniu vlastných limitov. A to je aj náš každodenný cieľ – privádzať deti na cestu spoznávania seba, svojho okolia a sveta, v ktorom žijú, aby boli schopné kriticky myslieť a naučili sa robiť správne rozhodnutia.
V. Marcinková
Ocenenie najlepších žiakov starostom obce (súťaže, zbery)
Prišiel mesiac jún a prvé letné dni dávajú všetkým na známosť že sa blížia vytúžené prázdniny. Ale predtým ako sa deti začnú tešiť z prázdninových radovánok je tu ešte pekný dôvod poďakovať sa najlepším žiakom(Oliver Andrášek, Simona Pipíšková, Sofia Vetráková, Lea Macková, Denisa Macková, Tomáš Miklaš), ktorí dosiahli v školskom roku vynikajúce výsledky vo výchovno-vzdelávacom procese.Vo štvrtok 27. júna sa slávnostná sieň obecného úradu zaplnila žiakmi našej školy, ktorým sa prihovoril pán starosta PhDr. Pavol Caňo. Pri tejto príležitosti im odovzdal pekné darčeky ako odmenu za ich snahu v školských laviciach za posledných 10 mesiacov. Poďakoval sa im za výborné školské výsledky a poprial im krásne prázdniny, veľa zdravia a úspechov v škole. Na záver nechýbalo pozvanie na prehliadku obecného úradu. Pre všetkých to bolo príjemné a motivujúce stretnutie, na ktoré budú určite dlho spomínať.
14V tento deň sme si spomenuli aj na súťaže do ktorých sa naše deti zapojili v priebehu školského roka. Jednou z nich bola aj matematická súťaž KLOKAN. Najúspešnejšími riešiteľmi sa stali : 1. roč. Naďka Bartíková, 2. roč. Sofinka Vetráková, 3. roč. Natálka Šmýkalová, 4. roč. Miško Vajda. Ocenenie za najlepšieho celoškolského riešiteľa dostal Oliverko Andrášek.
Veľké úsilie vynaložili aj naši aktívny "zberači" , ktorí zbierali šípky, pomarančové šupy a papier.
Diplom za fair play si odniesli aj naši "vybikári " pod vedením p. uč. Vierky Habrmanovej.
Štvrtácka rozlúčka so školou...
Ani sme sa nenazdali a z prvákov štvrtáci sa stali.
Svoje ďalšie školské kroky budú v septembri smerovať do iných škôl v okolí. Už celý tento školský rok spomínali, že sa tešia na záverečnú prespávačku v škole. A ten deň prišiel v posledný školský týždeň. Pozvali sme na rozlúčku aj rodinky žiakov a pani učiteľky.
Všetko sa rozbehlo založením ohňa, rozložením bohatého pohostenia, ktoré priniesli z rodín deti. Ochotný ocko-sponzor zabezpečil aj špekačky, slaninku, chlebík, nápoje...no, bola to dobrá párty! Pripravili sme aj krátke veselé spevácko-tanečné vystúpenie, po ktorom sme sa dobre nasmiali pri zábavnom pexese. Smiešne fotky doplnené rýmovačkami o každom štvrtákovi si deti zobrali na pamiatku domov. Potom sme sa dobre pohostili, zahrali, ponaháňali, porozprávali...nechýbal ani futbalový zápas „MLADÍ – STARÍ“, ako ho nazvali chalani. Mamy a staré mamy povzbudzovali a oplatilo sa! Vyhrali mladí!
Po rozlúčke s rodičmi sme si nachystali v telocvični „postieľky“, vybrali baterky a odpálili „temnú“ schovávačku v škole. Niektorí sa skryli parádne a dali hľadajúcim zabrať. Nakoniec sme sa všetci stretli pri večernom „kine“ . Po vyriešení „ťukajúceho potrubného strašidielka“ sa v jemnom svetle baterky a tichej hudbe konečne podarilo všetkým zaspať. Ráno sme sa spolu napapkali, všetko upratali...a tešili sa na večer do svojich postelí.
Spomienky zostanú... nezabudneme, školička naša prvá!
(M. Krajčíková)
65
Adaptačný týždeň
,,Pekne sme sa spolu hrali, kreslili aj zabávali..." V našej škôlke prebiehal adaptačný týždeň, kde sa novoprijaté detičky zoznamovali s prostredím škôlky, aj s budúcimi spolužiakmi.
20
Materiálna podpora projektu SKVELÁ JAR so Stromom života 2024
Zapojením sa do projektu SKVELÁ JAR SO STROMOM ŽIVOTA 2024, zameraného na podporu pravidelnej, cieľavedomej a systematickej práce s deťmi a mládežou, sme získali finančnú podporu na nákup bádateľských pomôcok na environmentálnu výchovu a outdoorovú edukáciu. Veľmi nás potešilo, že už počas júna sme mohli tieto pomôcky využiť.
20