• ZRŠ - Združenie rodičov školy

• ZRŠ

•

1.  Rodičovské združenie  je dobrovoľné občianske združenie rodičov alebo iných zákonných zástupcov žiakov školy.

2.  Rodičovské združenie je právnickou osobou, vystupuje v právnych vzťahoch svojim menom a nesie zodpovednosť, ktorá z týchto vzťahov vyplýva. Spolupracuje s vedením školy pri riešení problémov výchovy a vzdelávania žiakov, pri koncipovaní a organizovaní záujmovej činnosti žiakov školy, pri zabezpečovaní kultúrnych alebo športových podujatí školy a pri usmerňovaní  vzťahu rodičov ku škole a naopak.

3.  Činnosť rodičovského združenia sa riadi schválenými stanovami, rešpektuje požiadavky  vedenia školy.

4.  Poslaním rodičovského združenia na škole je spolupracovať s vedením školy a jej pedagógmi pri výchove a vzdelávaní žiakov školy.

5.  Rodičovské združenie zhromažďuje a rieši námety, pripomienky a požiadavky rodičov  týkajúce sa výchovy a vzdelávania žiakov, zabezpečovania tohoto procesu a vzťahov, v ktorých sa uskutočňuje.

6.  Prostredníctvom svojich zástupcov rokuje  s riaditeľom školy, učiteľmi a ostatnými pracovníkmi školy s vedomím spoločnej zodpovednosti za výchovu žiaka.

7.  Rodičovské združenie rešpektuje právnu subjektivitu školy, problémy presahujúce kompetencie vedenia školy rieši s orgánmi štátnej správy a samosprávy.

8.  Zabezpečuje účasť svojich zástupcov v Rade školy a orgánov, ktoré stanovuje zákon.

9. Rodičovské združenie vytvára účelové skupiny rodičov, ktoré pomáhajú pri zabezpečovaní kultúrnych, športových a iných záujmových podujatí žiakov školy.

Práva a povinnosti členov rodičovského združenia

Členstvo v Rodičovskom združení vzniká  a obnovuje sa v každom novom školskom roku podpisom rodiča do Zoznamu členov rodičovského združenia. Voľba členov prebieha na prvom plenárnom rodičovskom združení v danom školskom roku.

Práva a povinnosti členov sú zakotvené v platných stanovách OZ.

Hospodárenie rodičovského združenia

1.  Príjmy rodičovského združenia tvoria členské príspevky, výnosy z akcií RZ, z jeho majetku, 2% z podielu zaplatenej dane, dobrovoľné príspevky a dary rodičov vrátane sponzorstva.

2.  Hlavným nástrojom  distribúcie RZ je Rozpočet rodičovského združenia.

3.  Priamu zodpovednosť za správu finančných prostriedkov RZ má hospodár- pokladník.

4.  Čerpanie finančných prostriedkov sa sleduje pravidelne na základe dokladov a záznamov  vo finančnom denníku RZ, ktorý vedie pokladník.

Záverečné ustanovenia

Rodičovské združenie zaniká zrušením školy alebo rozhodnutím väčšiny členov RZ /rodičov/.

Pri zániku organizácie vykoná Rodičovská rada zúčtovanie majetku organizácie, zabezpečí odpredaj hnuteľného   a nehnuteľného majetku ostatným združeniam podľa záujmu, alebo odovzdá škole. RZ rozhodne o rozdelení finančných prostriedkov a spôsobe likvidácie účtu.